Úplné a dokonalé schopnosti

Dávným mudrcům byla prokazována velká úcta, neboť jejich schopnosti byly úplné a dokonalé, vědění všeobsáhlé, nauka neuchopitelná. Obyčejní lidé v nich viděli šamany nebo dokonce polobohy, neboť z nich vyzařovalo poznání cesty (tao), aniž by cokoliv řekli nebo udělali.

Ochutnávači octa

V čínské religiozní malbě jsou “Ochutnávači octa” vděčným tématem k výtvarnému zpracování. Pojďme se trochu blíže seznámit s touto kompozicí a odhalit její skryté významy.

Lepší život

Je-li v našem životě všechno v pořádku, nemusíme na něm nic měnit. Avšak mnozí z nás nepřestávají toužit po “lepším” životě, i když by vůbec nemuseli. Neustále se snaží změnit své jednání, to jak vypadají nebo s kým se stýkají. Ale stejně nejsou se sebou (a s okolím) spokojeni. Proč?

Věřit celou myslí

Nechť jsou verše této básně, kterou napsal proslulý čchanový patriarcha Jianzhi Sengcan, užitečné všem putujícím Velkou Cestou, aby se od ní neodchýlili a zůstali trvale v souladu s tao.

Hlavně žádné starosti

Meditace, cvičení, dálkové pochody (poutě) - nic z toho vám na klidu nepřidá, pokud se stále o něco strachujete. „Ale právě proto medituji, cvičím a účastním se poutí, abych se zbavil(a) starostí. Proč mi to nepomáhá?“, ptá se začátečník.

Neužitečnost

Japonci mají svoje “IKIGAI” - průnik toho co milují, v čem jsou dobří, co je uživí a co svět potřebuje - tedy důvody, proč má podle nich smysl ráno vstát z postele a těšit se do práce. Nejspíš je to motivuje k tomu, aby pořád vyvíjeli nějakou činnost a cítili se být užiteční.

Méně je více

Není to tak dávno, co se výrobci (zejména spotřebního zboží) snažili zkonstruovat levný výrobek dostupný pro každého, aby přežil záruční lhůtu a basta fidly. Teď najednou všechny ty velké a zářivé korporace vyvíjejí “udržitelné” produkty a tlačí lidem do hlavy “cirkulární” ekonomiku...

Probudit se

Pak-li se neprobudíme, je to jako bychom stále spali (a žili tak vlastně jen ve snu).

Dokonalá prázdnota

Učení daojia spočívá v postupném zbavování se, uvolňování a rozvazování pout myšlenkových konceptů. Někdo na tom nevidí nic zvláštního. Jiní nedokážou pochopit, jak by jim zrovna tohle mohlo být nějak užitečné.

archiv příspěvků