Malování je pro mě formou meditace. Proto když se bavím o náročnosti malby, nemyslím tím jeden fyzický kus papíru. Každou malbu chápu jako časově neohraničený proces.

V jeho průběhu maluji konkrétní motiv stále dokola tak dlouho, až jsem s výsledkem spokojen. Než tedy dokončím obrázek, mnohdy to trvá několik dní a mohu při tom spotřebovat značné množství materiálu. Naštěstí většinou maluji na obyčejný papír s gramáží 220g/m2 nebo se v rámci celosvětové iniciativy “recycled art” snažím jako podklad využít použité papírové obaly.

Základní barvu si připravuji tak, že malým dřívkem smíchám černou temperu a razítkovou tuš. Vzniklou směs potom dále ředím vodou, až dostanu potřebné odstíny šedé. Na pečetítko nanáším rumělkově červenou temperu. Bělobu zásadně nepoužívám, jinak se ale (vodovým) barvám příliš nebráním. Snažím se je však užívat střídmě, neboť jak učí Starý mistr - příliš mnoho barev oslepuje zrak...

Paletu na barvy jsem si vyrobil z odpadového dřeva (přebroušený a nalakovaný smrkový hranolek se slepými dírami různých průměrů); pečetítko mám vlastnoručně vyřezávané z obyčejné mazací gumy (ovšem přilepené ke kousku jasanového hranolku). Jako kalíšky posloužily keramické podmisky od květináčů na sukulenty. Těžítko tvoří zubem času zaoblený křemenáč, nalezený náhodou na procházce. Lahvičku na čistou vodu jsem vzal skleněnou, co zbyla po osvěžovači vzduchu, atd.

Štětce vybírám podle toho, jestli dobře drží tvar a zda dokážou pojmout dostatečné množství barvy. Nehledím na cenu ani na výrobce - i s levnými štětci made in P.R.C. se dá dobře malovat. Osvědčili se mi přírodní kulaté štětce (poník a jezevec) o velikosti 4, 6, 10. Plochý štětec (velikost 12) většinou používám k nanášení barvy na pečetítko.

Pracoviště

Svým malbám ponechávám jejich pravou přirozenost a ničím je nefixuji. Jakmile barva dostatečně zaschne, oříznu obrázek na formát o rozměrech 1:1 (například 123 mm / 123 mm) podle šablony. Hotové malby potom ukládám do archivu, založené v papírových rukávech. V nich mohou obrázky dýchat a zároveň tak předcházím jejich náhodnému poškození.