Taoista

taoista

Inspirujte se učením daojia!

Soucit, skromnost, pokora - to jsou mé tři poklady.
Vítejte!

Tao se nedá získat pouhým studiem textů ani napodobováním mistrů. Raději buďme vnímavými žáky a važme si školy života. Dovolme, aby tao pomohlo obohatit naše nitro a s otevřenou myslí se vydejme na cestu...

MANTRY

Taoismus, 5. října 2019

Filozofický taoismus (daojia) nás nijak nelimituje v tom, jaké mantry a léčivé zvuky používáme. Vlastně je úplně jedno, jakou formu to naše "bručení" bude mít. Důležitý je výsledek. Můžeme se naučit "šest léčivých zvuků", což je zvuková forma čchi-kungu přímo z Číny. Protože ale existuje pár velice účinných manter z indoevropského prostředí, vezmeme je na začátek jako vzor pro naše cvičení.

Číst dále...

ŠTÍHLÁ DOMÁCNOST

Frugal lifestyle, 5. října 2019

Nemusíte se hned stát mistry feng-šuej, abyste si vhodně uspořádali svůj domov. Úplně stačí, když povedete tzv. štíhlou domácnost.

Číst dále...

AKTIVNÍ NEČINĚNÍ

Taoismus, 8. října 2019

Taoista přistupuje k řešení životních situací způsobem, kterému se říká wu-wej, což v překladu znamená doslova ne-dělání. Rozhodně to nemá nic společného s leností nebo s nezájmem něco dělat.

Číst dále...

TŘI POKLADY

Taoismus, 10. října 2019

Starý Mistr nabádá každého, aby pečoval o své tři poklady - soucit, skromnost a pokoru. Došel k poznání, že právě tyto morální vlastnosti pomáhají kultivovat nejvyšší ctnost (te) a člověka sjednocují s tao.

Číst dále...

NAJEDNOU JE TO PRYČ

Taoismus, 10. října 2019

Několik let meditujete a nic se neděje. Pak si jednou vyjdete na kopec, zacvičit si čchi-kung jako obvykle. Náhle se vám dostane zážitku “c'-žan”.

Číst dále...