Taoista.cz

VNITŘNÍ KULTIVACE

5. října 2019

V taoismu se jako vnitřní kultivace chápe soubor duchovních a tělesných aktivit, které mají dovést aspiranta k vědomému a trvalému souladu s tao. To zahrnuje (ale není omezeno na) různé formy meditace, cvičení a výživu. Celá filozofie vnitřní kultivace pomáhá posílit naše zdraví, abychom byli až do vysokého věku v pohodě. Je to v přímém protikladu k západnímu přesvědčení, že „tělo by do hrobu mělo jít zhuntované.“


Meditace

Klidná mysl je vstupní branou k duchovnosti. Začátečník nevydrží meditovat dlouho. Pokročilý to dokáže. Mistr je v meditaci neustále. Každá jeho činnost je meditace, ať už se jedná o domácí práce nebo o vývoj integrovaného obvodu. Žije v přítomném okamžiku nezatížen koncepty své mysli.

Z bezpočtu meditačních technik vybíráme meditaci na přítomný okamžik jako vysoce účinnou antistresovou metodu, vhodnou téměř pro každého.

Jak meditovat na přítomný okamžik?

Cvičení

Abychom dosáhli významných duchovních pokroků, musíme být zdraví. Proto jsou kontrola dechu, otužování a pohybové aktivity nedílnou součástí života taoisty. U nás nejznámější je asi tchaj-ťi, i když jde o komplexní čínské bojové umění, ze kterého nezasvěcení cvičí pouze určitou část. Méně známý čchi-kung je cvičení určené k celkovému uvolnění organismu a práci s životní energií čchi.

Stejně jako tchaj-ťi, také čchi-kung má bezpočet různých forem. Třeba čchi-kung pěti zvířat, osm kusů brokátu, dan-tien čchi-kung a další. Osvojení si takového cvičení je podmíněno mimo jiné znalostí jeho jednotlivých pozic (podobně jako v józe). Pro někoho může být zvládnutí přesného sledu mnoha pozic s názvy jako jeřáb, gibon, tygr, medvěd nebo jelen velmi obtížné. Jako všude, i zde, je nesprávně provedený cvik spíše zdraví na škodu. Proto se doporučuje v případě zájmu o toto cvičení navštívit zkušeného lektora. Naproti tomu free-form čchi-kung vyžaduje pouze uvolnění (vytěsnění ega) a spontánnost pohybů, proto se jej lze naučit snadno doma bez asistence profesionála.

Jak cvičit free-form čchi-kung?

Nejlépe nalačno venku v dopoledních hodinách. Máme na sobě volný oděv a jsme bosí.

Všechno chce svůj čas, takže buďte trpěliví a práci na sobě si užívejte. Záleží jen na vás, jakou formu cvičení si vyberete. Důležité je cvičit pravidelně a být aktivní - přílišná pasivita vede k úpadku. Proto dle svých možností choďte na procházky, běhejte a pokud pracujete v uzavřeném prostoru, snažte se být co nejvíc venku na čerstvém vzduchu. Odříkávání manter a léčivých zvuků je skvělé dechové cvičení, které má navíc léčebné účinky.

Výživa

Dá se říct, že výživa inspirovaná taoistickou filozofií vychází z principu harmonie jin a jang. Takto nastavená dieta patří mezi nejrozšířenější. Pracujeme při ní s jin, jang a ročním obdobím. Jídla jangového typu jsou teplá, horká, bohatá na kalorie. Často se používají k léčbě nachlazení a zlepšení krevního oběhu. Jídla jinového typu mají zklidňující a ochlazující účinky. Jedná se také o potraviny, které pomáhají odstraňovat toxiny.

Příklad dělení potravin:

Úplný výčet potravin s ohledem na jejich typ a sezónní dostupnost najdete zadáním dotazu na internetu. Káva a pravý černý čaj jsou brány jako jangové nápoje. Čistá (přírodní) voda je jinová. U dalších nápojů je rozhodující, z čeho jsou namíchány. V tradiční čínské medicíně se můžete setkat s dietou „podle pěti elementů“, kde jsou pravidla dělení potravin podle typů daleko složitější (např. houby bývají někdy jin a jindy zase jang, podle toho kde rostou; slepičí vejce je jang, ale kachní už jin a podobně).

Co, kdy a jak jíst?

Naše dieta nemusí být nijak drastická, stačí když budeme používat výhradně lokální suroviny vysoké kvality, dbát na správný způsob přípravy, optimální zralost a vybírat ingredience s ohledem na roční období:

Jít zpět...
Copyleft 2019