Taoista.cz

Nejnovější příspěvky

Znova čtu Tao Te ťing

Dílo Starého mistra (Lao-c') mě nepřestává fascinovat. Proto začínám znova číst Tao Te ťing. Každý den přečtu hned ráno před odchodem do zaměstnání tři verše, takže zhruba za měsíc budu mít celou knihu přečtenou.


Sdělit nesdělitelné

Někdo dává při své tvorbě přednost vysoce kvalitním materiálům a používá luxusní výtvarné potřeby renomovaných značek, jinému stačí naprostý základ, aby svým dílem sdělil nesdělitelné. Když jsem byl na začátku, hrál jsem si s tím a hledal svou “zlatou střední cestu”.


Kalamář ve stylu inkstone

Dřevěná nádobka na černou barvu, kterou pracovně nazývám paletou, začala opět prosakovat. A to jsem tentokrát to dřevo nalakoval hned třikrát! No, nastal čas porozhlédnout se po jiném řešení...


O krok pozadu

Taoistické rčení říká: „Kdo pokročil na velké cestě (tao), jako by se vracel.“ Vždy zažívám pocit naprostého uvolnění, když o tom, pohroužen v meditaci, rozjímám.


Krajina srdce

Místo toho, aby lidé byli o svém volném čase co nejvíce venku, tráví většinu svého života zavření v budovách nebo v dopravních prostředcích. Jenže pak trpí nedostatkem lehkých iontů.


Kolo je svoboda

Od 5. dubna do 20. listopadu tohoto roku jsem se do práce a z práce přepravoval výhradně na darovaném jedno-převodovém kole značky Velamos Adam. Celkem jsem absolvoval 135 jízd (tam i zpět) na vzdálenost 32,5 km. Mám tedy najeto cca 4378 km za tuto sezónu. Podařilo se mi přitom ušetřit 4050 Kč. V porovnání s veřejnou hromadnou dopravou bylo kolo ve výsledku i rychlejší, neboť odpadla cesta na autobus / vlak spolu s čekáním na nádraží. Do práce jsem měl čas příjezdu (na kole) vždy bez zpoždění a odjet jsem mohl vlastně kdykoliv. Zjistil jsem, že mi jedno-převodové kolo velmi vyhovuje; snadno se totiž ovládá, je spolehlivé a téměř bezúdržbové - kolo tak zvládnu servisovat svépomocí. Navíc jsem si jízdou na kole utužil tělo a přišel na jiné myšlenky. Už se moc těším na další sezónu.

Archiv příspěvků

Sledujte taoistu na Facebooku!

Odkaz jinam » Tao Te Ťing ve všech českých překladech