Taoista.cz

Kalamář ve stylu inkstone

Dřevěná nádobka na černou barvu, kterou pracovně nazývám paletou, začala opět prosakovat. A to jsem tentokrát to dřevo nalakoval hned třikrát! No, nastal čas porozhlédnout se po jiném řešení...

Možností bylo hned několik. Buď se smířím s tím, že budu nádobku vyrábět každého půl roku novou. Nebo zainvestuji do něčeho lepšího. Zjistil jsem přitom, že ta věc, které říkám paleta, je v podstatě kalamář. Strejda Google mi poradil hledat "inkwell". To je kalamář anglicky. Po upřesnění dotazu, abych uviděl čínskou verzi kalamáře, dostal jsem termín "chinese inkstone".

To bylo přesně ono; jenomže koupit se to u nás jen tak nedá - leda poslat ze zahraničí leteckou poštou za cenu rozhodně ne lidovou.

Když si tu čínský kalamář nemůžu koupit, nechám jej nějak vyrobit. Napadlo mě použít k výrobě kalamáře kov, neboť jde o přírodní materiál. Nakreslil jsem výkres kalamáře značky "ideál" a poptal u několika firem a živnostníků. Z těch cen mi ale spadla brada. V průměru by mě to přišlo asi na 1000 Kč za kus (i s dopravou). Naštěstí pracuji v oboru kovo, takže jsem se pustil do výroby mého vysněného kalamáře svépomocí - respektive s výraznou pomocí svých kolegů; nebýt jich, nikdy by kalamář nespatřil světlo světa. Aby to bylo ještě zajímavější, kalamář je vysoustružen ze starého (vyřazeného) polotovaru, původně určeného k výrobě řemenice. Takže ze šrotu v šikovných rukou vzniklo něco úžasného - tomu říkám parádní upcycling.

Pro zkušeného soustružníka byla otázka deseti minut, obrobit jedním jediným nožem požadovaný tvar. Pak bylo třeba původně předvrtanou díru vyplnit cínem, obrousit, vyztužit dno plechem, vytmelit vnitřek polyuretanem, zabrousit a opatřit povrchovou úpravou. Přiznám se, že dřevo je mi sice bližší, ale z kovového kalamáře mám velkou radost. Finální barvu jsem zvolil "ancient antracite grey" s úlomky slídy, takže po nástřiku vypadá výsledek téměř jako kamenný originál, což jsem si ani ve snu nepředstavoval, ale je to pecka.

Problém je zdá se vyřešen. Avšak kdybych neměl možnost kalamář sám vyrobit, raději si nechám dovézt nějaký autentický přímo z Číny, než někomu dávat v podstatě stejné peníze (jako za originál i s dopravou) za osoustružený kousíček železné tyčky.

Kalamář ve stylu inkstone

Pokud vás, milí čtenáři, nápad zaujal, můžete se na obrázku výše podívat, jak takový kalamář ve stylu inkstone vypadá a zároveň se pustit do případné výroby svépomocí podle přiloženého výkresu. Ať se daří!