Taoista.cz

Krajina srdce

Místo toho, aby lidé byli o svém volném čase co nejvíce venku, tráví většinu svého života zavření v budovách nebo v dopravních prostředcích. Jenže pak trpí nedostatkem lehkých iontů.

Co jsou ionty? Zjednodušeně jde o částice s elektrickým nábojem obsažené v ovzduší. Mohou být nabity kladně nebo záporně a mají určitou hmotnost. Střední a těžké (kladně nabité) ionty vnímá člověk jako “dusno” nebo “těžký vzduch”. Zvýšená koncentrace tzv. lehkých (tedy záporných) iontů nám dává pocit svěžesti (záporně nabité ionty jsou obsaženy třeba v kyslíku a vodní páře). Když jdeme na procházku čerstvě po dešti nebo se nacházíme poblíž vodopádu, všude tam na vlastní plíce a kůži zažíváme jejich blahodárné působení. Rovněž na horách, v solných jeskyních a u moře lze využít ozdravného účinku lehkých iontů (jsou to zároveň antioxidanty).

Elektronika (včetně signálu wifi, rádiových vln, atd.) spolu s moderním způsobem života (minimální pobyt v divoké přírodě, exhalace zplodin a další faktory) nás o lehké ionty připravují.

V zájmu zachování přirozené rovnováhy by každý člověk měl mít zápornými ionty nabité místo, kam se rád vrací. Budeme takové místo pracovně nazývat “krajinou srdce”, protože srdce (jako sídlo vášní a emocí) je nám Evropanům bližší než břicho (které je podle čínské mytologie nositelem ducha).

Všude dobře, doma nejlíp. To pro taoistu platí bezvýhradně - skrze krajinu srdce je spjatý se svou domovinou, intuitivně v ní dokázal zapustit kořeny. Často bývá “krajinou srdce” takové místo, které má na konkrétního člověka přímo zázračný vliv. Meditace tam skoro vždycky vedou k mystickým zážitkům a cvičení čchi-kungu bývá mnohem efektivnější, neboť krajina srdce má moc uzdravovat - je totiž posvátná.