Taoista.cz

Proč maluju

Malování na čínský způsob je moje "jóga pro ruku, oko a ducha". Tehdy se stává meditací na přítomný okamžik a spolu s cvičením čchi-kung mi přináší velký užitek na cestě vnitřní kultivace. Užívám si přitom klid a pohodu. Často, když maluju, vybavují se mi (někdy i humorné) příběhy a ponaučení ze spisů staročínských filozofů. Jejich moudrost lze beze zbytku aplikovat nejen při tvorbě výtvarného díla samotného, ale i v běžném životě.

„Propadnout jakékoli liché náruživosti znamená marnit život,“ pokračoval stařec, „proto i ti nejznamenitější vzdělanci hledali jiná uspokojení, uspokojení ve hře na loutnu, v kaligrafii, v kreslení a v malování místo toho, aby hověli pochybným choutkám.“

Zdroj: Oldřich Král - Stopy tuše (čínské malířské texty)

Tvořím ve svém volném čase. Protože však nepraktikuji taoismus jako náboženství ani se nezabývám religiozní malbou, nijak se netrápím s feng-šuej rozmístěním papíru, kalíšků na vodu a barvy. Nelpím na tom, aby výsledný obraz byl “zaručeně” harmonizován s tao. Věrný ústřední myšlence čínské tušové malby, maje při tom na paměti tao, neusiluji o faktické ilustrace. Spíš se snažím inspirovat starými mistry a zachytit v obraze (podobně jako oni) niternou podstatu toho, co maluju. Coby taoista žánrově upřednostňuji přírodní motivy. Velice jsem si proto oblíbil literátské malířství ve stylu “květiny a ptáci”.

Čínská malba může na nezasvěceného člověka působit poněkud pitoreskním dojmem - provedení díla se mnohdy vyznačuje až dětsky prostou naivitou. Jednoduché, ale přitom důmyslné tahy štětcem ovšem tvoří s použitým papírem oku lahodící celek. Dosáhnout takového kung-fu, aby malba fungovala, vyžaduje mnoho času.

Napadlo mě, že to taky zkusím.

Když nic jiného, alespoň zapracuji na rozvoji své nejvyšší ctnosti (te) a budu se lépe soustředit na prosté žití v přítomném okamžiku. Bylo mi dáno, abych pochopil, že pravé poznání tao je slovy nesdělitelné. Vždyť tao, které lze popsat slovy, už není vskutku tao, ale jen koncept něčí mysli (ať je jakkoliv osvícená).

Jen nepojmenované je reálné.

Proto, zcela v duchu taoismu, odmítám kázat.

Rád bych se místo toho s vámi podělil o radost z vlastní tvorby.

Některá má hotová dílka si můžete prohlédnout v galerii.