Taoista.cz

Připraven růst

Etegami mi naprosto učarovalo. Jenže s obyčejnými vodovkami a kreslícím kartonem z hypermarketu toho o moc víc (než teď) nesvedu. Proto nastal čas posunout svou zálibu na vyšší úroveň.

Nic naplat, bylo potřeba zainvestovat do výtvarných potřeb. Koupil jsem si tedy kvalitní akvarelové barvy (rosa gallery), papír na akvarel (afrodita) a brush pen (kuretake bimoji). Naplno také využiji darovanou sadu na tušovou malbu. Začnu v podstatě znova. Spolu s výše uvedeným si nechám jen některé štětce, kalamář, pastu, pečetítko, těžítko, kalíšky, podložku a skleničku na čistou vodu. Ostatní vybavení včetně papíru dám svým dětem na hraní - k ničemu jinému se totiž už nehodí…

Chtěl bych se na nějakou dobu zcela oddat tvorbě kvalitních, ručně malovaných pohlednic na způsob etegami. Proto si nemohu dovolit být rušen technickými nedostatky výtvarných potřeb, původně navržených pro žáky prvního stupně základní školy.

Správné pomůcky mě snad budou motivovat ke zlepšení mých výtvarných dovedností. Ale aby moje etegami splnilo své poslání - tj. aby komunikovalo s příjemcem a zprostředkovalo mu zkušenost prožívání přítomného okamžiku - k tomu je potřeba schopnost takovou zkušenost předat. V tom se lze cvičit jedině meditací zacílenou na přítomný okamžik a setrváním v harmonii s tao.

Mimo jiné jsem teď objevil hand lettering. Vzkazy na etegami sice nemají být nějak extra vyumělkované, promyšlená neohrabanost vnáší do uměleckého díla jistý neopakovatelný prvek jedinečnosti. Avšak moje skutečná neohrabanost působí v tomto směru rušivě. Proto je lepší nejdřív se naučit základy ručního psaní. Jednak tím pomůžu čitelnosti, ale hand lettering má navíc i další rozměr - je to prostě forma kaligrafie - ještě více člověka přibližuje k prožitku čirého tady a teď - nabízí tedy praktikujícímu zklidnění a umožňuje mu najít duchovní přesah.

Příklad hand lettering

Ne nadarmo bývá skutečné umění vysoce ceněno, i když je ortodoxními taoisty jeho význam podceňován. Ale není to právě tao, jehož záře se v dokonale provedeném díle odráží, jako měsíc na vodní hladině?