Taoista.cz

Rest-art

Lidé bývají unavení z mnoha důvodů. Odhlédneme-li od těch nejčastějších příčin (jako například nemoc, stres, nadměrná psychická nebo fyzická zátěž), zbývá nám ještě jedna možnost ze všech nejprostší - oni zkrátka neumějí odpočívat…

Odpočinout si bývá mnohdy vskutku umění. Zvlášť v dnešní době, plné informačních (a smyslových) vzruchů, je velmi obtížné se úplně uvolnit a regenerovat. Někteří lidé také trpí poruchami spánku. Jiní zase nedovedou “nic nedělat” a jen tak být. Pořád se něčím alespoň pasivně zaměstnávají - buď kontrolují telefon, jestli tam “náhodou něco nemají” nebo sedí jako přikovaní u televize (pc). I když se při tom vlastně nehýbou, stejně zůstávají napojení na zdroje neklidu. Mozek tak musí stále vyhodnocovat (byť pasivně) přijímané informace, takže nemáme šanci pořádně si odpočinout.

Někdo řeší únavu konzumací kávy nebo energetických nápojů. Ano, můžeme se zpočátku cítit méně unavení, ale je to jen proto, že kofein v těchto nápojích obsažený dočasně potlačil přirozené mechanismy organismu, navozující únavu. Únava tak ve skutečnosti nebyla zahnána, nýbrž pouze odložena na neurčito. Náš organismus je donucen pracovat dál, i když by měl odpočívat. Kofein odvodňuje a způsobuje odplavení pro tělo důležitých látek a vitamínů - zejména draslíku a zinku. Brzy se začíná projevovat tzv. kofeinový dluh - po náhlém vysazení kofeinu nastupuje zvýšená únava, bolest hlavy, depresivní a neurotické stavy, přejídání, zpomalení metabolismu. Navíc nejen, že kofein zbavuje účinku vitamín B1, ale též i zabraňuje řádné asimilaci vápníku a železa. Dlouholetá konzumace kofeinových nápojů má za následek rezistenci organismu vůči kofeinu, tudíž zmíněné abstinenční příznaky se mohou vyskytovat i u pravidelného konzumenta kávy - jestli tedy někdo vypije jeden, dva šálky denně nebo osm už pak vyjde na stejno. Únavy se dotyčný nezbaví a potíže se budou dále stupňovat.

Proto se taoista nespoléhá na účinky drog, ale přistupuje k odpočinku celostně. Celou svou bytostí se oddává klidu. Recept je poměrně jednoduchý - být vědomě přítomný, žít prostý život a na ničem nelpět. Chce to především najít odvahu být sám sebou a nebát se duchovní detoxikace. Stejně jako když se zbavujeme závislosti na návykové látce (zde pro příklad kofein), tak i duchovní očista nebývá vždycky jen procházkou růžovým sadem. Mysl po léta zaneřáděná ruminacemi a nezpracovanými emocemi se musí ze všeho nejdříve vyprázdnit (očistit) v meditaci na přítomný okamžik. Toto vyprazdňování se většinou neobejde bez myšlenkových turbulencí - chceme se ztišit, ale v hlavě se nám honí všelijaké často obtěžující myšlenky. Od nás se požaduje jediné - nezasahovat.

Jen buďte (klidní) a pozorujte bez hodnocení své myšlenky jako byste stáli u velkého mraveniště a sledovali to mravenčí hemžení. Po nějaké době v takové meditaci se mysl sama zklidní. V tu chvíli je dobré úplně se soustředit na přítomný okamžik - všechno je jenom takové, jaké to je. Opět to v duchu a bez hodnocení pozorujte. Mysl je čistá a klid jí pomalu začíná prostupovat, až se rozhostí i v srdci - tím si nejen mysl, ale i tělo důkladně odpočine. Zklidníte-li se takto před spaním, dopřejete si potom kvalitní, ničím nerušený spánek. A po probuzení budete plní energie i bez kafe.

Umíme-li se ztišit, jsme také schopní odpočívat. Moderní, konzumerismem poháněný člověk je zmítán událostmi a žije se mu těžce. Vždyť co bylo včera, dnes už není; a zda-li zítra vůbec něco bude? Jakmile byla člověku dána stvořitelem všech věcí (tao) jeho lidská forma, do smrti se jí nezbaví. Proto se taoista den co den se soucitem, skromností a pokorou podrobuje koloběhu proměn, takže proplouvá nerušeně životem. V souladu s cestou (tao) bere si od života jen to, co je mu vlastní - a nic navíc. Tak uchrání se zmatků a nabude trvalého pokoje - mystického sjednocení s cestou (tao), ve kterém se již rozplynula potřeba rozlišování.