Taoista.cz

Znova čtu Tao Te ťing

Dílo Starého mistra (Lao-c') mě nepřestává fascinovat. Proto začínám znova číst Tao Te ťing. Každý den přečtu hned ráno před odchodem do zaměstnání tři verše, takže zhruba za měsíc budu mít celou knihu přečtenou.

Tao Te ťing - nejdůležitější taoistická kniha - je pro taoisty posvátná jako pro křesťany Bible. Rozhodl jsem se, že tentokrát nezůstanu “jen” u čtení. Každý den budu o přečteném více přemýšlet. Najdu si čas na meditaci nad tím, co nám Lao-c' odkázal. Svět se ocitá ve stále větším zmatku, někdo by řekl, že jsme na tom hodně zle. Vždycky ale může být ještě hůř a nic přece netrvá věčně - až na tao. Být s tao v souladu je tedy klíčem k "věčnému" trvání (vnitřního míru) jednotlivce. A kde jinde než v Tao Te ťing má taoista hledat návod, jak této prvotní harmonie - dokonalé jednoty s tao - dosáhnout?

Za měsíc bych se měl postupně "promeditovat" celou knihou. V ideálním případě budu dál na Cestě. Zatím to o sobě říct nemůžu. I když je vlastně snadné tao následovat, ještě to nedokážu. Nejsem tak daleko, abych mohl žít v úplném souladu s tao. Potýkám se jako mnozí obyčejní lidé s realitou všedního dne, která mi jednoduše nedovolí kdykoliv se “přeladit” na vlnu dokonalého klidu a už v něm setrvat.

Začnu se tedy více věnovat studiu Tao Te ťing ve snaze lépe si osvojit nauku Starého mistra. Věřím tomu, že když v sobě skutečně realizuji tao, dosáhnu trvalého vnitřního míru. Sice si dopřávám klid při malování, na dlouhých procházkách nebo když se vědomě soustřeďuji na přítomný okamžik. Avšak podvědomě tuším, že je to málo. Trvalý klid (osvícení) totiž vypadá jinak - naprosto nezávisí na vnějších podmínkách.