Taoista.cz

Těším se na jaro

Dnes jsem zahájil novou pěstitelskou sezónu. Všechny sbírkové rostliny se opět přestěhovaly na balkon, aby tam byly slunci blíž. Mám zasetou první přísadu.

Nejen malování mi dělá radost. Zabývám se též pěstováním všeho možného. Nejraději mám sukulenty - obzvláště haworcie, gasterie a kalanchoe. Krvokvět (haemanthus albiflos) znám od semínka. Objevuji též krásu na první pohled obyčejných tlustic “štěstí” (crassula ovata). Rostliny pěstuji venku (krytý balkon - lodžie) podle počasí od konce února do začátku prosince. Nechávám je růst divoce, jsou v rámci svého životního prostoru ponechány samy sobě. Vypadají zdravě, kvetou a hojně se množí.

Sbírka pokojových rostlin

Na zahrádce letos bude cibule, mrkev, ředkvička, kadeřávek, pastiňák, kopr, rajče, paprika (bhut-jolokia, beraní roh), šalotka, dýně, cuketa, pórek, fazol, hrášek, jahody, rebarbora, bylinky (máta, meduňka, heřmánek, bazalka, dobromysl, mateřídouška). Většinu zeleniny i bylinek dokážu v bytových podmínkách úspěšně předpěstovat. Letos poprvé se pustím do výsadby “bylinkového kopečku”.

Na konec přidám několik aksamitníků a nějaké letničky ze směsi (ani nevím, co je jejím obsahem). Výnosy sice nebudou moc velké, přesto i na malé zahrádce zůstávám ve spojení s přírodou a s půdou. Jakákoliv manuální činnost je dobrá k posílení zdraví a návratu k přirozené harmonii člověka s tao.