Taoista.cz

Proč můj web vypadá jinak

Pro svůj volnočasový nekomerční projekt (taoista.cz) jsem chtěl vytvořit webové stránky, které budou nejen minimalistické, ale také funkční, jednoduché a bezpečné. Jak se to povedlo?

Když něco promýšlím, jde mi to lépe nad psaným textem. Proto abych “pochopil” taoistickou nauku (daojia), začal jsem si v textovém editoru dělat poznámky. Časem jich přibývalo, až mě jednou napadlo své poznání sdílet. Taoismus mi totiž přišel v porovnání třeba se zen buddhismem poněkud nedoceněný. V bláhové snaze učení daojia zpopularizovat, založil jsem v roce 2019 web taoista.cz - tak vlastně začal můj první soukromý webdesignový experiment. Malování jsem objevil o něco později; zájem o čínskou tušovou malbu se ve mě jaksi přirozeně zrodil společně s cvičením čchi-kung a meditací na přítomný okamžik.

Při tvorbě webu jsem se nejprve spoléhal na volně dostupné šablony, sice oku lahodící, ale plné všelijakého nepotřebného balastu. Navíc mnohé z nich závisely na knihovnách třetích stran, takže pro mě bylo celkem složité web nějak rozumně udržovat. Kdybych použil nějaký redakční systém, tak bych měl možná klid, jenomže něco tak komplexního již nikdy nelze mít plně pod kontrolou. Nakonec jsem se rozhodl udělat za vším tlustou čáru a začít znova, tentokrát však úplně jinak.

Inspiroval mě brutalismus (béton brut - surový beton), původně architektonický styl. Navazuje na funkcionalismus, avšak liší se od něj důrazem na svébytnou autorskou tvůrčí exkluzivitu. Mnohými architekty byl proto brutalismus nadšeně přijímán, zatímco veřejnost jej většinou nepochopila.

Ve webdesignu se brutalismus projevuje záměrnou strohostí - zaměřen na obsah, web je upřímný k návštěvníkovi - na nic si nehraje. Tento přístup má mnoho výhod:

Můj nový web může na někoho působit poněkud surově, avšak je zabezpečený certifikátem (zámeček), obejde se bez cookies a můžu jej snadno spravovat. Webové stránky totiž zdaleka netvoří pouze HTML značky, CSS styly nebo javascriptový kód. Jde spíš o jejich obsah, který má být užitečný především pro návštěvníka.