Taoista.cz

Žiju frugal

Dřív by mě to ani nenapadlo, ale dnes žiju frugal. Přesněji - učím se, jak myšlenku frugal lifestyle využít v běžném životě.

Být tzv. frugalistou znamená pro dosažení finanční nezávislosti zbytečně neutrácet, neplýtvat a snažit se plně využít svůj majetek tak, aby příjmy byly vždycky větší než výdaje. Někdo žije frugal proto, aby se dostal bez dluhů co nejdříve do důchodu (tj. aby nemusel tvrdě pracovat třeba do sedmdesáti kvůli nesplacené hypotéce), jiný zkrátka nechce obětovat svůj život současnému systému tržní ekonomiky.

„Ctnostný muž nikdy neriskuje svůj život kvůli majetku, ten je tu jen proto, aby usnadňoval náš život.“

Zdroj: Lie-c' - Klasická kniha o dokonalé prázdnotě

Myslím si, že cenu a kvalitu produktu nebo služby by měl mimo jiné určovat průnik nabídky s poptávkou. Teoreticky to funguje. Lidé si však neustále stěžují, jak je všechno drahé a nekvalitní. Pak ale jdou do obchodu a produkt si stejně koupí, ať je jaký chce. Nemůžou totiž jinak - jdou s proudem. Tím se nám trh deformuje - sice asi pořád platí zákon nabídky a poptávky, ale tak nějak divně…

Naštěstí je spousta možností, jak legálně vydělat i ušetřit. Stačí mít svůj cíl a držet se jednoduchého pravidla, že výdaje musí být VŽDYCKY MENŠÍ než příjmy. Je dobré si svou finanční bilanci (klidně několik let) zapisovat. Více přemýšlet o věcech a službách, které nakupuju a chovat se skutečně tržně. Brát svoje příjmy a čas jako kapitál, který mohu investovat - sám do sebe, do rodiny, projektu, atd.

Co pro mě znamená chovat se tržně? Jednoduše v okamžiku, kdy vznikne z mé strany nějaká potřeba, učiním nejprve poptávku. Na základě nabídky se pak svobodně rozhodnu, jak potřebu uspokojím. Člověk si má umět vybrat z několika možností tu pro něj nejvýhodnější variantu, aby skutečně ušetřil.

Ušetřit se dá samozřejmě různými způsoby. Můžu se třeba oblékat do textilu “z druhé ruky”, s "hloupým" telefonem zase nemusím řešit mobilní data, aktualizace a drahý servis. Než něco vyhodím, snažím se to opravit. Docela se mi to daří, protože nakupuji výrobky právě s ohledem na jejich opravitelnost, nerozbitnost a blbuvzdornost (tedy intuitivní ovládání). Popravdě, nikdy neplatím za to, na co stačím sám. Řemeslníka volám jen v nouzi nejvyšší...

Někdo přemýšlí, jak by vydělával stále více peněz. Jiný zase dumá nad tím, kde by ušetřil. Frugalista umí zkombinovat obojí k dosažení svého cíle - svobody, soběstačnosti a finanční nezávislosti. Má jasnou představu o tom, co potřebuje, co chce. Ušetřit pokaždé neznamená jednoduše zaplatit méně. Mnohdy za laciné platíme zbytečně dvakrát…

Reklamní kampaň mě nepřesvědčí o kvalitě výrobku, ta se prokáže až po delší době používání. Charakter člověka se naplno projeví taky až časem. Jak se říká: „Samochvála smrdí.“ Proto se dobrý člověk svými skutky nevychloubá, dobrá věc (činnost) nepotřebuje obhajoby.

Frugalismus je pro taoistu praktickým návodem, jak udržitelně hospodařit se svým majetkem. Taoismus (stejně jako frugal lifestyle) učí o skromnosti, o potřebě nic nepotřebovat, abychom se osvobodili. Jakmile se totiž člověk vzdá všeho (co zbytečně rozptyluje ducha), sjednotí se s cestou (tao) a dostane vše (co skutečně potřebuje k přirozenému životu v souladu s tao).

Každému, kdo se rozhodl žít skromně, ať už z jakéhokoliv důvodu, bych chtěl dodat odvahu. Jde to, jen musí být člověk trpělivý. Je však třeba začít žít a myslet frugal co možná nejdříve. Prostě nemá cenu to odkládat...