Taoista.cz

Proč nezkusit etegami?

Nechal jsem svůj štětec hladovět a hledal další inspiraci pro budoucí tvorbu. Náhodou jsem narazil na skvělý článek o etegami, originálním druhu japonské pohlednice. Velmi mě to zaujalo!

TŘI „PRAVIDLA“ ETEGAMI

Příklad etegami od 'dosankodebbie'

VÝTVARNÉ POTŘEBY VHODNÉ PRO ETEGAMI

SPRÁVNÁ TECHNIKA MALBY

Abyste mohli malovat obrázky a psát slova, jež odrážejí vaši „vášeň“, potřebujete schopnost soustředit se na přítomný okamžik. Pokud svíráte štětec tak křečovitě, jako když držíte tužku, nebudete schopni zachytit jedinečnost okamžiku. To se vám může zadařit spíše tehdy, zvolíte-li volnější úchop štětce. Pak vás nebude rušit nutkání malovat "dobře" (věrně dle předlohy jako v západním pojetí malířství).

ČAS NĚCO NAMALOVAT

Vyberte si předmět

Při tvorbě etegami se může stát vaším předmětem (vzorem) cokoli, co je součástí vašeho každodenního života. Pokud je to váš první pokus o etegami, vyberte si něco se snadným tvarem, co lze snadno namalovat. Zelenina a ovoce jsou pro začátek dobrou volbou. Použijte inkoust sumi a originální (japonský kaligrafický) štětec pro malování linek, abyste vytvořili obrys malovaného předmětu.

Pozorně předmět sledujte

Začněte si všímat některých vlastností předmětu, které upoutají vaši pozornost. Malujte tak pomalu, jak jen můžete a tou nejtenčí čarou, jakou můžete udělat. Uvolněte se. Pokud malujete nenuceně již od začátku, lépe se vám podaří, že váš předmět bude na obrázku vypadat autenticky a výjimečně. Nechte okraje předmětu jakoby uniknout za hranice vaší malby. Nejlepší je, když nezastavíte štětec na okraji obrázku, ale pokračujete ve vytváření čáry mimo malbu. Proto je dobré mít pod malbou při malování roztažený velký kus papíru nebo novin.

Nyní přidejte barvu

Naneste barvu pomocí štětce na vybarvování rychle a rytmicky do okraje obrázku. Jemně poklepejte barvami na etegami, jako byste hráli na buben. Pokud se pokusíte kombinovat a překrývat mnoho barev, budou barvy vypadat blátivě. Vaším cílem není pořídit fotograficky přesný obraz malovaného předmětu. Použití jasných barev bude mít za následek atraktivní etegami.

Nyní přidejte slova

Vaše slova by měla být snadno čitelná. Nepokoušejte se používat složitou písmomalbu. Raději vytvořte navzájem rovnoběžné čáry (hůlkového písma) a udržujte mezi nimi přibližně stejnou vzdálenost. Vyberte slova, která byste normálně použili. Vzpomeňte si na osobu, které plánujete pohlednici poslat, a napište svůj vzkaz tak, jako byste s ní přímo konverzovali. To by mělo usnadnit hledání slov k napsání.

Nyní otiskněte na pohlednici svůj podpis

Pokud máte k dispozici ručně vyřezávané pečetítko nebo razítkový štoček a tradiční pastu v barvě vermillionu (sytě červeno-oranžová), otiskněte svou pečeť tam, kde vám to přijde příhodné (nejlépe do volného prostoru). Tím se celé etegami spojí a bude vypadat kompletně. Pečetítka se snadno vyřezávají z obyčejných mazacích gum. Pokud to nezvládnete, namalujte své iniciály nebo symbol (znak) svého jména štětcem, namočeným do červeného inkoustu.

Když je vaše etegami hotové, vyplňte (neobrazovou) stranu pohlednice, opatřete ji poštovní známkou a vložte do poštovní schránky!

POUŽÍVEJTE TUŠ SUMI A ŠTĚTCE NA SUMI-E

I když můžete používat libovolné výtvarné potřeby, které vám nejvíce vyhovují, nic nepřekoná teplo obrazu nakresleného inkoustem sumi, naneseným na papír washi k tomu určeným štětcem. Tahy namalované (originálním kaligrafickým) štětcem se budou na papíře rozpíjet a měnit odstíny, čáry budou místy stále silnější a jinde zas ztenčené, jako by se proud vašich myšlenek a pocitů na etegami zázračně zhmotňoval. Nebojte se proto použít tuš sumi a originální štětce pro tušovou malbu sumi-e.

POUŽÍVEJTE GASENSHI

Gasenshi jsou pohlednice washi pro použití na etegami. Mají mnoho vlastností - například „rozpíjení“ nebo „drhnutí“ a zvláštní schopnost reagovat na barvy gansai - díky nimž je etegami ve skutečnosti tak zajímavé. Díky neočekávaným a neplánovaným „nedokonalostem“ se etegami zdá být živé a teplé.

ABY VÁŠEŇ PRO ETEGAMI NEVYHASLA

DĚTI MILUJÍ ETEGAMI

Věk nemá se zájmem o etegami nic společného. Etegami je skvělý způsob, jak mohou děti zůstat v kontaktu s prarodiči, kteří žijí daleko nebo mají z nějakého důvodu příbuzné, se kterými se tak často nestýkají. Odesílání a přijímání etegami mezi členy rodiny přináší (obzvlášť v Japonsku) spoustu legrace. Proč to nezkusit?

Volně přeloženo z: An Invitation to Etegami [online]